Serdecznie zapraszamy wszystkich lubiących muzykę i śpiew na próby chóru, które odbywają się w Pawilonie w Wyrach Pawilon Handlowy w Wyrach, ul. Dąbrowszczaków 58 (sala I piętro), we wtorki i czwartki w godz. 18.00 - 20.00.


Witaj na stronie internetowej chóru "ZORZA". Znajdziesz tu informacje na temat naszej działalności, historię chóru, terminy najbliższych koncertów oraz wiele innych interesujących informacji. Zachęcamy do jej przeglądania jak najczęściej!

ROK 2017

Magnificat - 2017
W sobotę 16 września 2017r. w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Piekarach Śląskich – Szarleju odbyły się przesłuchania XIII Festiwalu Pieśni Maryjnej – „Magnificat - 2017”. Wzięły w nim udział chóry Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr. Nasz chór „Zorza” zajął III miejsce.
Przegląd Chórów Seniora
Gminny chór Zorza w dniach 25-28 maja 2017r. przebywał na Wamii, gdzie wziął udział w Przeglądzie Chórów Seniora w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Międzynarodowe jury przyznało naszemu chórowi BRĄZOWY DYPLOM. Poza przesłuchaniem konkursowym wszystkie chóry brały udział w koncertach towarzyszących. "Zorza" wystąpiła z koncertami w Niepublicznym Zespole Szkół i Placówek w Kronowie oraz w kościele p.w. św. Mikołaja w Lamkowie.
Pełna relacja w zakładce "relacje"ROK 2016 - w skrócie

Styczeń...
Czas kolęd i radości ; Jak każdego roku mieliśmy kilka koncertów kolędowych:
 • 6 stycznia - w kościele NSPJ podczas nieszporów kolędowych mieliśmy własny koncert
 • 10 stycznia - w kościele p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Łaziskach Dolnych odbył się koncert chórów Okręgu Mikołowskiego ŚZChiO
 • 16 stycznia mieliśmy zaszczyt wystąpić z koncertem kolęd w ramach Adoracji Chórów i Orkiestr ŚZChiO przy Żłóbku Dzieciątka w Bazylice o.o. Franciszkanów w K-ch Panewnikach
 • 22 stycznia - w kościele p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Orzeszu-Zawiści daliśmy wspaniały koncert kolęd, oklaskom nie było końca. Wraz z nami wystąpiły chóry okręgu Mikołowskiego, schola parafialna i Orkiestra Dęta Tauron Wytwarzanie
 • 17 stycznia - w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyni wystąpiliśmy z oprawą mszy św.
Marzec…
Nasz chór był organizatorem Koncertu Pieśni Pasyjnej i Wielkopostnej chórów ŚZChiO o/Mikołów, który odbył się 13 marca w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyni. W koncercie wzięło udział 5 chórów Okręgu: „Chopin” z Bujakowa, „Echo” z Łazisk Górnych, „Dzwon” z Orzesza, „Jutrzenka” z Ornontowic oraz my – „Zorza” z Wyr. Gostyński kościół był pełen wiernych, którzy z skupieniu słuchali prezentowanych pieśni jak i recytowanych wierszy.
Maj…
Zorganizowaliśmy Koncert Pieśni Maryjnych i Religijnych. Koncert odbył się w kościele p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Gostyni w ramach niedzielnych nieszporów o godz. 15:00. Prowadziła go nasza niezastąpiona Celinka Górny a poza naszym chórem wystąpiły zaproszone chóry: „Harmonia” z Kobióra oraz „Lutnia” z Pszczyny. Każdy chór zaprezentował przygotowany repertuar a na zakończenie „Zorza” wraz z „Lutnią” wykonały pieśń „Chwała Bogu Ojcu”.
Czerwiec…
Był miesiącym wyjątkowo obfitym w udział w różnych uroczystościach – rozpoczęliśmy w Parku Etnograficznym gdzie odbywały się XXIV Górnośląskie Prezentacje Chórów i Orkiestr im. Rajmunda Hankego. Organizatorem tej imprezy jest ŚZChiO w Katowicach, Okręg Świętochłowicko-Chorzowski ŚZChiO w Chorzowie oraz Górnośląski Park Etnograficzny „Skansen” w Chorzowie.
W niedzielę 12 czerwca tego roku nasza parafia p.w. NSPJ w Wyrach przeżywała podwójne święto - doroczny odpust parafialny oraz Jubileusz 50-lecia kapłaństwa ks. prałata Edwarda Poloczka. Po mszy św. wystąpiliśmy z koncertem na zakończenie którego zacnemu Jubilatowi - ks. Edwardowi wyśpiewaliśmy życzenia wykonując pieśń „Jubileusz kapłański” - pieśń specjalnie na tę okoliczność przygotowaną.
Chór włączył się rownież w obchody Jubileuszu 25-lecia Gminy WYRY przez oprawę mszy św. z tej okazji a także Koncert podczas uroczystości w Domu Kultury;
Lipiec…
Po raz kolejny wzięliśmy udział w święcie Pszczelarzy zrzeszonych w Śląskim Związku Pszczelarzy;
Na terenie ośrodka szkoleniowego Trutowisko Murcki zapewniliśmy oprawę mszy św. , a po południu wystąpiliśmy z koncertem dla biesiadujących pszczelarzy i ich Gości
Wrzesień…
Rozpoczęliśmy tradycyjnie udziałem i oprawą mszy św. podczas urczystości pod Pomnikiem Żołnierzy Września w Gostyni;
W drugiej połowie miesiąca jak co roku wyjechaliśmy z naszymi współmałżonkami i sympatykami na warsztaty i integrację; tym razem odwiedziliśmy ziemię lubuską;

27/04/2016
POŻEGNANIE

23 kwietnia odszedł do Pana śp. Stefan Pająk – bas z ponad 60-letnim stażem w chórze „Zorza”
26 kwietnia 2016r - śp. Stefan Pająk po raz ostatni był razem z chórem „Zorza”, chociaż w innym zupełnie bycie. Odszedł śpiewać Bogu.
Post memoriam:

„Ludzie, których kochamy, zostają na zawsze, bo zostawili ślady w naszych sercach”

Śp. Stefan Pająk został członkiem chóru „Zorza” w 1950 roku. Był wzorem systematycznego uczęszczania na próby chóru – można powiedzieć, że miał 100% obecność. Posiadając czysty i mocny głos był jednym z solistów wykonujących Pasję wg św Mateusza w kościele parafialnym p.w. NSPJ w Wyrach. Doceniany za wkład w rozwój chóru oraz lata działalności artystycznej otrzymywał odznaki honorowe Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Podczas Jubileuszu 90-lecia chóru „Zorza” w 2010r Zarząd Główny Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach nadał Stefanowi Pająk odznakę honorową V-stopnia z wieńcem laurowym. Jest to najwyższe odznaczenie nadawane chórzystom.
Śp. Stefan był też człowiekiem chętnym do bezinteresownych działań. W latach młodości będąc pracownikiem Wyrskich Zakładów Budowy Urządzeń Chemicznych wraz z kilkoma kolegami był wykonawca tabernakulum oraz pracował przy montażu metalowych krat kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej w parafialnym kościele p.w. NSPJ w Wyrach.
Dziękujemy Ci za lata poświęcone chórowi, za pogodę ducha i radość. Modląc się o pokój twej duszy mamy nadzieję, że tam gdzie teraz jesteś dalej śpiewasz.

Chór „Zorza”

  04/10/2015
  PODZIĘKOWANIE

  Koncert Jubileuszowy już za nami. Pragniemy jeszcze raz podziękować wszystkim przybyłym gościom za udział w Naszym święcie, dziękujemy za życzenia i dobre słowo. Dziękujemy Wszystkim za pomoc w zorganizowaniu tej uroczystości , a przede wszystkim głównym Koordynatorom - naszej Pani Dyrygent oraz Irenie Świątkowskiej - za ogrom pracy i poświęcony czas aby wszystko było „dopięte na ostatni guzik”. DZIĘKUJEMY.
  Więcej informacji w zakładce JUBILEUSZ.
  28/09/2015
  ZAPRASZAMY

  Trwają przygotowania do naszego Koncertu Jubileuszowego, na który serdecznie ZAPRASZAMY wszystkich chętnych słuchaczy do Domu Kultury w Gostyni 3 października br. na godz. 18:00.
  Chcemy Państwu zaprezentować nasz dorobek artystyczny i podzielić się wrażeniami z koncertów wyjazdowych.


  01/06/2015
  Wakacyjny czas...

  Czerwiec i lipiec to dla chóru czas przerwy wakacyjnej; odpoczywamy by od sierpnia rozpocząć intensywne przygotowania do głównej uroczystości Jubileuszowej w październiku; jednak już pod koniec sierpnia w czasie tegorocznych warsztatów czekają nas koncerty na zamojszczyźnie. We wrześniu będziemy gościć w naszej gminie chór węgierski „Echa Matry” z Recska, który uświetni tegorocze uroczystości pod Pomnikiem Żołnierzy Września w Gostyni.
  W ostatnim czasie :
  • 23 marzec - oprawa muzyczna mszy św. urodzinowej ks. Rafała Październioka - Życzymy księdzu Dziekanowi błogosławieństwa Bożego oraz wielu lat pełnienia posługi kapłańskiej ;
  • 25 maj - oprawa muzyczna mszy św. odprawianej przez Ks. neoprezbitera Przemysława Budniaka - Polecamy księdza Przemysława opiece Matki Bożej i życzymy wytrwałości na drodze posługi kapłańskiej. Niech Chrystus, który Cię powołał da łaskę wytrwania i umacnia. Niech wciąż na nowo ukazuje wnętrze swego Boskiego Serca, które pomaga naśladować miłość Chrystusa i iść jego ścieżkami. Pamiętamy o Księdzu w modlitwie ;
  • 30 maj - oprawa muzyczna mszy św. jubileuszowej z okazji 25. Rocznicy ślubu Lilianny i Michała Czajkowskich (dyrygentki i fotografa chóru) – Kochani nasi Jubilaci:

   Na drodze życia są światła i mroki,
   raz szczęście jasne, raz smutek głęboki.
   Ale gdy razem się idzie we dwoje,
   łatwiej się znosi nawet ciężkie znoje.
   Więc w dniu 25. Rocznicy życzymy drogiej Parze,
   by życie im dało wszystko, co w darze dać może:
   szczęście, pogodę, radości,
   razem z uśmiechem wieczystej miłości.


  19/01/2015
  ROK JUBILEUSZOWY

  Koncertami kolędowymi chór "ZORZA" rozpoczął obchody swojego jubileuszu 95-lecia działalności.
  W dniu 11.01.2015 chór "Zorza" wziął udział w "Koncercie kolęd" zorganizowanym przez ŚZChiO. Oprócz chóru "Zorza" wystąpił chór "Echo" z Łazisk Górnych, chór "Wanda" z Łazisk Dolnych, chór "Chopin" z Bujakowa, schola parafialna z Łazisk Dolnych oraz orkiestra dęta przy Tauron Wytwarzanie. Koncert miał miejsce w kościele pw Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Łaziskach Dolnych.
  25.01.2015 zapraszamy na "Koncert kolęd i pastorałek" z udziałem parafialnego zespołu "Dzwoneczki" i zespołu wokalno - instrumentalnego w kościele pw NSPJ w Wyrach.


  30/11/2014
  Znowu na Węgrzech

  W dniach 8-11 listopada br. przebywaliśmy na Węgrzech na zaproszenie chóru “Echa Matry” z miejscowości Recsk . Wzięliśmy udział w XII Międzynarodowym Festiwalu Chórów któremu towarzyszyły uroczyste obchody związane z 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej.


  13/09/2014
  Następny sezon

  Nowy sezon po wakacyjnej przerwie rozpoczęliśmy od wyjazdu na coroczne warsztaty muzyczne - tym razem odwiedziliśmy lubelszczyznę; relacja z warsztatów w zakładce Relacje; W ten sposób rozpoczęliśmy przygotowania do przypadającego w 2015 roku Jubileuszu 95-lecia naszego chóru;
  2 września chór wziął udział w obchodach upamiętniających Wojnę Obronną Polski - Wrzesień 1939 r. na Śląsku pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 w Gostyni z okazji 75 rocznicy napaści hitlerowskiej  10/05/2014
  Piknik EUROPEJSKI i nie tylko..

  W ostatnim czasie zaśpiewaliśmy:
  • 1 czerwca podczas II Powiatowego Pikniku Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka w amfiteatrze w Łaziskach Średnich
  • 10 maja na koncercie w ramach Pikniku Europejskiego, podczas którego Wójt Gminy Wyry Barbara Prasoł oraz Burmistrz Gminy Medesano z Włoch (prowincja Parmy) Roberto Bianchi uroczyście podpisali porozumienia o współpracy między obiema gminami.
  • 10 maja na mszy św. urodzinowej Krystiana RAJSA - Szanownemu Jubilatowi życzymy wielu łask Bożych, zdrowia oraz dalszych lat śpiewania w chórze :)
  • 27 kwietnia w ramach w IX koncertu "Totus Tuus" poświęconemu Papieżowi Janowi Pawłowi II z okazji Jego kanonizacji; wraz z nami uczestniczyły zaprzyjaźnione chóry "Wanda" i "Echo" z Łazisk
  • 23 marca na mszy św. urodzinowej ks. Proboszcza Rafała Październioka; życzymy ks Proboszczowi błogosławieństwa Bożego i opieki Matki Bożej w dalszym pełnieniu posługi kapłańskiej


  06/03/2014
  WITAMY

  Dziękujemy nowym chórzystom za włączenie się w działalność chóru. Życzymy wielu radości czerpanych ze śpiewu i przebywania razem z nami oraz wytrwałości w realizowaniu śpiewaczych (i nie tylko...) marzeń.

  Zarząd chóru wraz z dyrygentką.


  03/01/2014
  ZAPROSZENIE

  W bieżącym roku planujemy przyjąć nowych chórzystów i utworzyć nowy, niezależny zespół śpiewaczy. W związku z tym wszystkich zainteresowanych zapraszamy na spotkania informacyjne, które odbędą się w następujących terminach:
  • 15 stycznia i 5 lutego w DK Gostyń ( sala „Rancho”) – godz. 18:30
  • 16 stycznia i 6 lutego w Pawilonie Handlowym w Wyrach ( I piętro) – godz. 17:30
  Serdecznie zapraszamy.
  Cześć pieśni…

  27/12/2013
  Czas kolędowania..

  Nadeszły Święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi rozpoczął się czas koledowania; Na ten świąteczny czas składamy Wszystkim serdeczne życzenia radości i pokoju, i zapraszamy na wspólne śpiewanie kolęd; tym razem kolęd w wykonaniu naszego chóru można będzie posłuchać we wszystkich kościołach naszej Gminy oraz w parafii pw. NMP Matki Zbawiciela w Mikołowie w ramach nieszporów. ( szczegóły na plakatach i w zakładce KONCERTY );
  SERDECZNIE ZAPRASZAMY

  30/10/2013
  ...a w październiku i listopadzie..

  • Zaśpiewaliśmy na mszy św. urodzinowej w intencji Ks. Edwarda Poloczka i Ks Piotra Stolla - Księżom składamy najserdeczniejsze życzenia urodzinowe;
  • 20 października chór "Zorza" zorganizował "Koncert Pieśni Maryjnej", w którym uczestniczyły chóry ŚZChiO: "Echo", Magnificat", "Jutrzenka" i "Zorza". Koncert odbył się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Gostyni;
  • 3 listopada zaśpiewaliśmy na mszy św. w intencji naszgo chórzysty STEFANA MAZURA z okazji Jego 70-tych urodzin; Życzymy mu 100 lat w dobrym zdrowiu i jak najdłuższej aktywności w naszym chórze :)
  • 22 listopada została odprawiona w naszym parafialnym kościele w Wyrach masza św. w naszej intencji z okazji święta Patronki śpiewu kościelnego i organistów - Św. Cecylii; po mszy spotkaliśmy się na wspólne świętowanie wraz z zaproszonymi Gośćmi w Pawilonie Handlowym w Wyrach;


  30/09/2013
  Camerton i jego goście

  W dniu 28 września chór „Zorza” miał przyjemność wziąć udział w koncercie zorganizowanym przez grupę wokalną „Camerton” z Łazisk Górnych. Koncert odbył się w MDK w Łaziskach Górnych, a gośćmi zespołu „Camerton” oprócz chóru „Zorza” były zespoły „Optima” i „Krystynki”. Mimo iż koncert trwał przeszło półtorej godziny, nikt ze słuchaczy nie odczuł znużenia dzięki zróżnicowanemu repertuarowi prezentowanemu przez wykonawców oraz poczuciu humoru, który towarzyszył prowadzącemu koncert P. Edmundowi Pucher. Czas spędzony na koncercie upłynął w radosnej i ciepłej atmosferze - zarówno publiczność jak i wykonawcy doskonale się bawili. Dziękujemy dyrygentom zespołu „Camerton” Państwu Ewie i Grzegorzowi Kaczmarczyk za zorganizowanie wspaniałego koncertu oraz za zaproszenie do wzięcia w nim udziału. Życzymy wszystkim wykonawcom dalszych sukcesów artystycznych.


  20/09/2013
  Warsztaty muzyczne na Wegrzech

  Po nawiązaniu kontaktu z Polonią w Budapeszcie i na zaproszenie Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech w dniach od 14.09 – 17.09. pojechaliśmy na Węgry, by rozpowszechniając pieśni polskie dać kilka koncertów oraz zwiedzić ten piękny kraj.

  Zwiedzając Bazylikę Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha w Esztergom nie mogliśmy oprzeć się pokusie, by nie zaśpiewać - wykonaliśmy kilka polskich pieśni sakralnych. Zwiedzający chętnie wysłuchali koncertu..ciąg dalszy czytaj w dziale "Relacje"


  1/09/2013
  Rozpoczęcie sezonu 2013/2014

  2 września rozpoczynamy kolejny sezon naszej działalności;
  Chór będzie uczestniczył w obchodach 74 rocznicy wojny obronnej na Śląsku pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Września w Gostyni.
  8 września po raz drugi weźmiemy udział w Górnośląskim Przeglądzie Chórów i Orkiestr w Skansenie w Chorzowie.
  14 września wyjeżdżamy na warsztaty , tym razem będzie to wyjazd na Węgry; uwieńczenim naszego pobytu na warsztatach będzie koncert w polskiej parafii w Budapeszcie.
  11/08/2013
  a wczasie wakacji..

  I chociaż zwykle miesiące wakacyjne to przerwa naszych spotkaniach, postanowiliśmy naszym śpiewam wyrazić nasze życzenia dla Jubilatów i Solenizanta z okazji:
  • Złotych Godów Druhny Łucji i Druha Henryka ĆMIEL
  • urodzin ks.Proboszcza Aleksandra WOJTALI
  1/07/2013
  Wakacje

  29 czerwca spotkaliśmy się tradycyjnie na obiekcie im. Braci Góralczyków, aby przy wspólnym grillowaniu zakończyć kolejny sezon naszej działalności. Wspólnie z naszymi rodzinami biesiadowaliśmy, wesoło i śpiewająco spędzając sobotni wieczór. Rozstajemy się na krótkie dwa miesiące, aby od września z nowym zapałem rozpocząć nowy sezon. Z przyjemnością powitamy w naszym gronie nowe głosy ; SERDECZNIE ZAPRASZAMY.

  20/03/2011
  Uruchomienie strony
  Mamy przyjemność poinformować, że ruszyła nowa, niezależna witryna chóru "ZORZA". Chcemy ją stale uzupełniać o nowe materiały i mamy ambicje, aby była ona aktualna. Będziemy tu też umieszczać terminy koncertów, więc zachęcamy do częstego odwiedzania.