historia
Chór „Zorza” z Gminy Wyry – skrót historii w latach 1910 (1920)-2010 W1910 roku powstała w Wyrach filia mikołowskiego chóru „Harmonia”, składająca się z miejscowych śpiewaków. W przebudowanej własnymi siłami szopie pana Chwoły zaczęła się długa historia chóru. Pierwszym dyrygentem był pan Alfons Wycisło z Mikołowa. W 1920 roku filia ta przekształciła się w samodzielny chór mieszany, który przyjął obecną nazwę „Zorza” (stąd 1920 rok przyjęty jest jako data oficjalnego powstania odrębnego chóru w Wyrach).

Różnie układały się losy chóru „Zorza”, miał lata bardzo dużej aktywności, ale także okresy kiedy milczał… częstym powodem tego był niestety brak dyrygenta chóru.

Po wojnie miejscem prób była gospoda pana Wilhelma Seemana, gdzie ćwiczyło około 50 wyrzan. W 1947 roku chór liczył już ponad 80 członków (Fot. 1). Członkowie chóru powołali nawet zespół aktorski, który wystawił kilka spektakli np. „Wśród Cyganów” z solowymi ariami tenora.

W 1952 roku w dowód uznania zasług chóru odbył się w Wyrach w „Dworskiej Skale” zjazd chórów okręgu mikołowskiego, podczas którego organizowano niezwykle popularne plenerowe koncerty (Fot. 2).

Przez pewien czas w chórze śpiewali tylko mężczyźni, jednak po prawie pół wieku „Zorza” całkowicie zamilkła… Chór męsko-żeński odrodził się w końcu lat 70-tych z inicjatywy księży wyrskiej parafii. Z czasem repertuar chóru kościelnego obejmował coraz ambitniejsze dzieła muzyki chóralnej. Jednak po kolejnych 10 latach śpiewania z powodu zmiany dyrygentki znów na 2 lata zawiesił działalność.



Kolejnym etapem była reaktywacja chóru przez wójta Feliksa Szulca w 1993 roku. Po wielu latach sukcesów i zagranicznych wyjazdów, w 2009 roku chór tylko na kilka miesięcy przerwał działalność, poszukując kolejnego dyrygenta, aby w listopadzie tego samego roku rozpocząć obchody roku jubileuszowego i znów wspólnie śpiewać (fot. 3).

Podczas wieloletniej działalności chór "Zorza" brał udział w licznych festiwalach i przeglądach pieśni chóralnej. W Polsce występował m. in. w Orzeszu, Panewnikach, Będzinie, Rudach Raciborskich, Chorzowie, Bujakowie; czy po sąsiedzku w Kobiórze, Mikołowie i Łaziskach. Oprócz koncertów w kraju "Zorza" ma na swoim koncie również zagraniczne występy, m. in.: reprezentowała nasz region na festiwalu "Trojok Śląski" w Ostrawie, w Wiedniu w kościele na Kahlenbergu, w Pradze w kościele św. Idziego czy też we Lwowie.


Źródło: Kroniki Chóru „Zorza” oraz wydawnictwo ”Zorza. Historia wyrskiego śpiewania (1920-2000)”, autorstwa Leszka Sobieraja.